Dobrze przygotowany rajd rowerowy to nie tylko doskonała przygoda, promocja zdrowego trybu życia, turystyki lokalnej i integracja środowiska. To także okazja do pomocy osobom potrzebującym lub wsparcia ważnych idei społecznych. W ramach wpisowego wszyscy uczestnicy rajdu otrzymują numery startowe oraz pakiety startowe z zawartością zależną od hojności sponsorów. Trzeba zabezpieczyć zacienione miejsca relaksu, napoje, miejsca piknikowe, gry i zabawy czy toalety. Jak się do tego wszystkiego zabrać?
Rajdy szosowe po drogach publicznych są najstarszą oraz najpopularniejszą formą uprawiania kolarstwa rekreacyjnego w grupie. Licznych uczestników mają również rajdy górskie oraz przełajowe w trudnym terenie, z licznymi przeszkodami.
Rajdy charytatywne
Głównym celem raju jest zebranie funduszy na wsparcie konkretnej idei społecznej lub pomoc osobie np. borykającej się z poważną chorobą. Kolarze sami pokrywają koszty udziału w rajdzie. Zbiórka na cel publiczny może odbywać się w formie kwesty z udziałem wolontariuszy lub datków wpłacanych za pośrednictwem internetu.
Każdy przejechany kilometr może oznaczać zebranie dodatkowych kwot zadeklarowanych wcześniej przez sponsorów konkretnych uczestników oraz całego rajdu. Dystans rajdu z udziałem amatorów w różnym wieku, w tym dzieci nie powinien być dłuższy niż 30-35 km. Rowerzyści zazwyczaj startują w godzinach rannych, a na metę powinni dojechać przed zmrokiem.
Planowanie trasy
Przygotowanie trasy nawet najmniejszego rajdu powinno być przemyślane. Nie należy zostawiać niczego na ostatnią chwilę. Doświadczeni organizatorzy takich wydarzeń radzą, aby wybierać trasy nieprzecinające głównych arterii komunikacyjnych. Przebieg trasy należy uzgodnić z policją oraz innymi służbami mundurowymi. Inną kluczową sprawą jest współpraca z wolontariuszami.
Kodeks drogowy zezwala na poruszanie się rowerami w grupie, stanowiąc, że na drogach publicznych wymagana jest jazda w maksymalnie dwóch rzędach obok siebie. Ważne, by ekipa posiadała odblaski i oświetlenie, a jej zachowanie było przewidywalne i bezpieczne dla innych uczestników ruchu. Kodeks zobowiązuje uczestników do utrzymywania bezpiecznej odległości od innych pojazdów.
W grupie rowerowej ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów między rowerami, aby umożliwić płynne poruszanie się i reagowanie na ewentualne sytuacje awaryjne. Obowiązuje zasada zachowania co najmniej dwóch metrów odstępu przy wyprzedzaniu innych pojazdów czy pieszych, co zapewnia bezpieczną przestrzeń dla wszystkich uczestników ruchu.
Promocja wydarzenia
Dysponując koncepcją rajdu, czas rozpocząć kampanię informacyjną. Wykorzystujmy do tego media różnego rodzaju, w tym media społecznościowe. Wystarczy lokalne czasopismo, rozgłośnia radiowa, plakaty umieszczane w kluczowych punktach miejscowości, ogłoszenia w kościele czy mailing.
Trzeba pamiętać, jak ważna jest dokumentacja fotograficzna, którą będzie można wykorzystać w zaprzyjaźnionych mediach, aby podziękować uczestnikom oraz sponsorom za udział w wydarzeniu. Doświadczenie uczy, że sponsorzy chętnie partycypują w kosztach imprezy, gdy mają gwarancję jej odpowiedniego nagłośnienia w mediach i sprawnej organizacji.
W regulaminie rajdu powinien znaleźć się zapis o konieczności wyrażenia zgody na publikację wizerunków uczestników w relacjach z przebiegu imprezy zamieszczonych w mediach oraz w materiałach promocyjnych organizatora, a także o danych osobowych, które organizator gromadzi tylko dla celów rajdu i nie udostępnia ich osobom trzecim.
Rejestracja uczestników
Obowiązkiem organizatorów jest sporządzenie czytelnego regulaminu wydarzenia, w którym zamieszczamy dane organizatora, terminy, krótki opis trasy oraz harmonogram rajdu. W regulaminie powinien znaleźć się zapis o warunkach uczestnictwa. Z reguły w imprezach tego rodzaju mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie oraz niepełnoletnie, które przedstawią pisemną zgodę rodziców lub opiekuna prawnego. Nieletni biorą udział w rajdzie wyłącznie w towarzystwie rodzica lub opiekuna.
Bezpieczeństwo uczestników
Obowiązkiem uczestnika rajdu jest posiadanie niezbędnej wiedzy i umiejętności do poruszania się po drogach, posiadania i używania kasku rowerowego oraz kamizelki odblaskowej oraz indywidualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Każdy startuje na własną odpowiedzialność niezależnie od warunków pogodowych na trasie. Można ubezpieczyć całą imprezę w firmie ubezpieczeniowej – będzie to ubezpieczenie grupowe NW.
Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wypadki i szkody wynikłe w czasie rajdu. Nie odpowiada również za przedmioty zagubione podczas imprezy. Niezwykle ważnym zapisem są zasady zachowania uczestników rajdu rowerowego, gdyż odbywa się on przy nieograniczonym ruchu drogowym.
Logistyka imprezy
W harmonogramie należy ustalić miejsce dłuższego postoju, np. godzinnego, gdzie przygotowany jest posiłek dla wszystkich kolarzy. Znajduje się ono najczęściej w połowie zaplanowanego dystansu. Musi to być miejsce z różnych względów atrakcyjne dla uczestników. Można tam zorganizować część artystyczną, zachęcając do współpracy miejscowy dom kultury, restaurację czy koło gospodyń wiejskich.
Dobrą praktyką jest obecność na końcu kolumny wozu technicznego przewożącego zarówno rowery z defektem, jak pechowców, którzy z powodu awarii nie mogli ukończyć rajdu. W sprawie zabezpieczenia trasy warto współpracować z miejscowymi strażakami, którzy mają uprawnienia do kierowania ruchem oraz posiadają przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy.